Pożyczka pod zastaw nieruchomości-szczególne warunki na jakich jest przyznawana


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w ostatnim czasie bardzo popularnym zagadnieniem. Informacje na jej temat bywają jednak skrajne. Swój nieprzyjazny klimat zawdzięcza przede wszystkim doniesieniom medialnym, które to przestrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, które się z nią łączą. Ostrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod przykrywką przekazywanych pożyczek przechwytywali mieszkania ubogich osób.

Rzeczywistość okazuje się być jednak odrobinę w wyższym stopniu złożona niż w schemacie biedni pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W każdej sferze życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie powinno się wartościować w sposób generalny określonego zjawiska. Przykładowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest w całości pewna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron ma świadomość dokładnie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są przekazywane przez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (oferowane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na regule swobody zawierania umów przez równe podmioty, jaka to reguła zawiera się polskim kodeksie cywilnym. Strony umawiają się, że jedna ze stron użycza pożyczki w konkretnej wartości a druga strona obiecuje ją zwrócić w określonym okresie, razem z dodatkowymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie ma przywilejów banku (np. nie posiada możliwości sprawdzać pożyczkobiorcy w BIK). Ubezpiecza się w związku z tym poprzez zrealizowanie zapisu w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie nieskomplikowana struktura od strony prawnej.