Pożyczka pod zastaw nieruchomości-szczególne warunki na jakich jest przyznawana


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w minionym okresie dość znanym tematem. Wypowiedzi na jej temat bywają jednak całkowicie odmienne. Swój chłodny klimat zawdzięcza przede wszystkim wiadomościom medialnym, które to ostrzegają przed rzekomymi minusami, jakie to się z nią wiążą. Uprzedzają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem przyznawanych pożyczek zabierali lokale mieszkalne biednych osób.

Rzeczywistość wydaje się być jednakże odrobinę w wyższym stopniu kompleksowa niż w modelu ubodzy pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W każdej sferze życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób ogólny określonego zjawiska. Przykładowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest w całości bezpieczna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron rozumie precyzyjnie na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są dawane poprzez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (przekazywane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody podpisywania umów przez równorzędne podmioty, która to reguła zawiera się polskim KC. Strony ustalają, że jedna ze stron udziela pożyczki w danej kwocie a druga strona obiecuje ją zwrócić w ustalonym okresie, wraz z dodatkowymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie posiada przywilejów banku (np. nie ma możliwości sprawdzać pożyczkobiorcy w BIK). Ubezpiecza się zatem poprzez dokonanie adnotacji w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to stosunkowo prosta struktura od strony prawniczej.